مقالات

۵ شهریور ۱۳۹۸

مختصری از رمز ارز

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

در دنیای امروز رمزارز ها به عنوان یک دارایی نامشهود پذیرفته شده است. با توجه به تحریم­ها و بسته شدن درگاه­های انتقال وجه از ایران، استفاده از رمز ارز یکی از بهترین راه­های خرید و فروش با دنیای خارج و درو زدن تحریم هاست که در این نوشته در این رابطه توضیحاتی داده میشود.

رمز ارز چیست؟

نوعی از پول دیجیتال که مهمترین خاصیت آن امنیت بالا و غیر قابل ردیابی بودن آن است. در توضیح ساده یک سری کد و رمز ها در سیستم سایبری ممکن است که به علت منحصر به فرد بودن و کم یاب بودن بین اشخاص درای ارزشش مبادلاتی است. نحوه دستیابی به رمزارز از طریق حل معادلات پیچیده است.کاری که در عمل با دستگاه های ماینر انجام میشود.

رمز ارز

رمز ارزها چه پشتوانه ای دارند؟

دو مقسم برای پشتوانه رمزارز ها وجود دارد: ارز پایدار یا استیبل کوین ( stable cion) و ارز شناور یا آن ستیبل کوین ( unstable cion)

الف) استیبل کوین گونه ای از ارز های مبتنی بر بلاک چین است که در برابر نوسانات قیمتی مقاوم هستند.زیرا در دنیای غیر مجازی دارای پشتوانه ی مشهود بوده و بر اساس قیمت آن تنظیم میشود. مثلا رمزارز تتر که با قیمت دلار ثابت شده است( هر تتر معادل یک دلار)

رمز ارز

 

ب) آن استیبل کوین رمزارزی است که پشتوانه ی آن صرفا عرضه و تقاضا بوده و منحصر و کمیاب بودن تعیین کننده قیمت آنها می­باشد. بطور مثال هرچه تعداد بیت کوین های قابل استخراج کمتر میشود قیمت آن افزایش می­یابد. هر چهار سال جایزه های بیت کوین نصف میشود که باعث میشود بیت کوین کمتر در دسترس بوده و قیمت آن بالاتر باشد.بطور مثال قیمت هر بیت کوین در سال ۲۰۱۰ سه صدم یک دلار بوده است که در سال ۲۰۱۹ حتی تا قیمت هر بیت کوین ۱۵ هزار دلار هم پیش بینی شده است.

نحوه مبادلات رمز ارز چگونه است؟

نگهداری و انتقال رمز از طریق اپلیکیشن یا برنامه های کیف پول ( wallet ) صورت می­گیرد. امنیت هر کیف پول توسط سرور های ارایه دهنده آن کنترل میشود. کیف پول­های الکترونیکی در قالب برنامه موبایل یا دکستاپ وجود دارند. هر کسی برای دستیالب به کیف پول خود باید نام کابری و رمز مخصوص به خود را داشته باشد. در صورت فراموشی رمز ۱۱ سوال شخصی که هنگام افتتاح کیف پول به آنها جواب داده اید از شما پرسیده میشود و در صورت پاسخ رمز به ایمیل شما فرستاده میشود.

نگهداری، ارسال یا دریافت رمز ارز از طریق همین کیف پول ممکن است و مرسوم ترین روش کیف پول الکترونیکی است.

گفتنی است که در انتخاب کیف پول باید بسیار دقت کرد چون بعضی شرکت ها وقتی کسی با آی-پی ایران ، پاکستان،  کره شمالی و چنین کشور هایی که تحریم هستند وارد اکانت خود شود، اقدام به مسدود کردن حساب کاربری میکنند و بدین ترتیب ممکن است رمز ارز شما از بین برود.

 

آیا بیت کوین همان رمز ارز هست؟

پاسخ به این سوال منفی است. رمز ارز یا کریپتوکارنسی( cryptocurrency) نوع جدیدی از دارایی است و بیت کوین یکی از انواع آن و البته معروف ترین انواع آن است.

برای تطبیق ساده ریکا را در نظر بگیرید. ریکا یکی از معروف ترین انواع مایع ظرفشویی در ایران هست چنانکه وقتی برای خرید مایع ظرفشویی اقدام میشود ممکن است بجای آن از لفظ ریکا استفاده شود ولی منظور همان مایع ظرفشویی است.

در واقع گاهی معنای بیت کوین به سبب کثرت استعمال با رمز ارز خلط میشود که در واقع بیت کوین صرفا یکی از مصادیق و انواع رمز ارز است.

شناخته شده ترین انواع رمز ارز شمال: ۱- بیت کوین ۲- اتریوم ۳- لیت کوین ۴- ریپل ۵- دش ۶ -ترون  ۷_تتر و … هستند که هر روزه به انواع آن اضافه می­شود.

رمز ارز

استخراج یا معدن کاری( mining ) چیست؟

رمز ارز بیت کوین در فضای بلاک چین هست، اطلاعات در این فضا در بلوک ها وجود دارند. هرده دقیقه یک بلوک ساخته می­شود و در هر بلوک اطلاعاتی چون تراکنش ها ذخیره می­شود. ماین کردن که معادل فارسی آن معدن کاری است بدین صورت ممکن است که با حل کردن معادل بسیار پیچیده که توسط دستگاه ماینر متصل به سرور حل می­شود یک بلوک ساخته می­شود. با ساخت هر بلوک سیستم بیت کوین به سازنده بلوک جیزه میدهد. این جایزه هر چهار سال نصف می­شود. در حال حاضر دوازده و نیم بیت کوین جایزه داده میشود که از حدود خرداد ماه به نصف تقلیل میابد. به این پروسه ماین یا استخراج یا معدن کاری گفته می­شود.

برای اطلاعات بیشتر و مطالعه مطالب کاربردی بیشتر وبلاگ موسسه حقوقی دادبانان را دنبال کنید.

نویسنده مقاله: محمد حسن ترابی

 

ارسال پاسخ