مقالات

۵ شهریور ۱۳۹۸

مختصری از رمز ارز

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

در دنیای امروز رمز ارز ها به عنوان یک دارایی نامشهود پذیرفته شده است. با توجه به تحریم‌­ها و بسته شدن درگاه­های انتقال وجه از ایران، استفاده از رمز ارز یکی از بهترین راه­های خرید و فروش با دنیای خارج و درو زدن تحریم هاست که در این نوشته در این رابطه توضیحاتی داده میشود.

رمز ارز چیست؟

نوعی از پول دیجیتال که مهمترین خاصیت آن امنیت بالا و غیر قابل ردیابی بودن آن است. در توضیح ساده یک سری کد و رمز ها در سیستم سایبری ممکن است که به علت منحصر به فرد بودن و کم یاب بودن بین اشخاص درای ارزشش مبادلاتی است. نحوه دستیابی به رمزارز از طریق حل معادلات پیچیده است.کاری که در عمل با دستگاه های ماینر انجام میشود.

رمز ارزها چه پشتوانه ای دارند؟

دو مقسم برای پشتوانه رمزارز ها وجود دارد: ارز پایدار یا استیبل کوین ( stable cion) و ارز شناور یا آن ستیبل کوین ( unstable cion)

الف) استیبل کوین گونه ای از ارز های مبتنی بر بلاک چین است که در برابر نوسانات قیمتی مقاوم هستند.زیرا در دنیای غیر مجازی دارای پشتوانه ی مشهود بوده و بر اساس قیمت آن تنظیم میشود. مثلا رمزارز تتر که با قیمت دلار ثابت شده است( هر تتر معادل یک دلار)

ب) آن استیبل کوین رمزارزی است که پشتوانه ی آن صرفا عرضه و تقاضا بوده و منحصر و کمیاب بودن تعیین کننده قیمت آنها می­باشد. بطور مثال هرچه تعداد بیت کوین های قابل استخراج کمتر میشود قیمت آن افزایش می­یابد. هر چهار سال جایزه های بیت کوین نصف میشود که باعث میشود بیت کوین کمتر در دسترس بوده و قیمت آن بالاتر باشد.بطور مثال قیمت هر بیت کوین در سال ۲۰۱۰ سه صدم یک دلار بوده است که در سال ۲۰۱۹ حتی تا قیمت هر بیت کوین ۱۵ هزار دلار هم پیش بینی شده است.

نحوه مبادلات رمز ارز چگونه است؟

نگهداری و انتقال رمز از طریق اپلیکیشن یا برنامه های کیف پول ( wallet ) صورت می­گیرد. امنیت هر کیف پول توسط سرور های ارایه دهنده آن کنترل میشود.

برای اطلاعات بیشتر و مطالعه مطالب کاربردی بیشتر وبلاگ موسسه حقوقی دادبانان را دنبال کنید.

نویسنده مقاله: محمد حسن ترابی

 

ارسال پاسخ